مازندران میزبان مسابقات چوگوی جوانان قهرمانی کشور

مازندران میزبان مسابقات چوگوی جوانان قهرمانی کشور

رئیس کمیته روابط عمومی انجمن چوگوی فدراسیون ورزش های همگانی از برگزاری مسابقات چوگوی جوانان قهرمانی کشور در تابستان امسال به میزبانی استان مازندران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی هیات ورزش های همگانی استان مازندران و به نقل از«چوگو اِسپُرت» مهندس مهدی معصومی تصریح کرد: در راستای اجرای سیاست های کلان فدراسیون مبنی بر اشاعه فرهنگ ورزش های همگانی در نقاط مختلف کشور، اهتمام انجمن چوگو نیز بر این است تا با برگزاری مسابقات کشوری در سطوح سنی مختلف و به میزبانی شهرهای گوناگون کشور،این بازی بومی و کهن را مجدداَ بین اقوام ایرانی احیا نماید. چرا که چوگو بازی تاریخی مناطق مختلف ایران بزرگ است که در اقصی نقاط کشور با نام هایی چون طبکش،تب کاچ،برووبیا،گوفربجک،حلال و حرام،دارتوپا،بالاوپایین،گل به شطه،چفته بازی،چو و گو،یه چو یه گو، یه چو برو، سه چو برو و… شناخته می شود، و لازم است که مردم بار دیگر این نام ها به زبان آورده و این ورزش را در آوردگاهی ملی تحت نامی ملی همچون “چوگو” تجربه کنند، و لذا طبق تقویم ورزشی فدراسیون و انجمن در سال 96 و با توجه به اعلام موافقت و آمادگی هیئت ورزش های همگانی استان مازندران، شهرستان کلاردشت تابستان(اواخر تیرماه) امسال میزبان مسابقات قهرمانی جوانان کشور خواهد بود.
وی افزود: کلاردشت یکی از شهرستان های پرجاذبه کشور به ویژه در حوزه بومگردی و آئین ها و بازی های بومی است. که ورزش چوگو نیز با نام محلی “تب کاچ” از سابقه ای دیرینه در این نقطه از کشور برخوردار است. و در این دوره از مسابقات که در دو روز برگزار خواهد شد از سایر ظرفیت های این شهرستان در زمینه بازی ها بومی-محلی نیز استفاده می شود تا شاهد برگزاری یک جشنواره تمام عیار باشیم.

معصومی همچنین اضافه کرد: اخیراً طی دیداری مابین ریاست محترم انجمن چوگوی کشور و فرماندار محترم شهرستان کلاردشت، میزبانی کلاردشت مورد بررسی قرار گرفته بود که فرماندار شهرستان حمایت خود را از برگزاری این تورنمنت اعلام کرد.

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده اند.