نکات مهم ورزشی از دیدگاه دکتر عبدالهادی جوانیان

نکات مهم ورزشی از دیدگاه دکتر عبدالهادی جوانیان در نشست با کمیته تحقیقات و پژوهش استان

  • فردی در ورزش موفق تر است که بهره هوشی بالاتری دارد که این هوش جنبه ژنتیکی دارد و به نسل های قبلی مرتبط است.پدر و مادری که بهره هوشی تقریبا خوبی دارند فرزند آنها نیز باهوش تر خواهد بود.و حتی بلوغ روانی بهتری خواهد داشت.عوامل اکتسابی هم برای پیشرفت مفید هستند.این عوامل و بلوغ روانی و جنسی و تقویمی باید باهم مرتبط باشند.
  • امواج مختلفی در بدن وجود دارد که این امواج :آلفا، بتا، تتا، دلتا هستند هر یک از امواجش مسئول کنترل و اثرگذاری بر بخشی از عملکردهای ذهنی ، هیجانی ورفتاری انسان هستند.یکی از تفاوت های عمده بین قهرمانان ورزشی و مبتدی، تفاوت در امواج مغزی آنان است.
  • در ورزش بین مربیان و آموزنده ها باید اتفاق نظر وجود داشته باشد.بلوغ روانی مربی در آموزش خیلی مهم است کودک وقتی از مادر متولد میشود احمق نیست اما نادان است ولی به مرور دانا میشود اما ممکن است با افزایش سن نادان بماند که به بلوغ روانی نرسیده و مدعی است و ادعا هم جزء کمبودها محسوب میشود.
  • در ابتدای شروع تمرین ابتدا یک مربی باید هنرجو را چک کند که آیا به بلوغ جنسی و تقویمی رسیده است؟ بلوغ روانی هم باید توسط مربی تست شود که مربی با صحبت با فرد میتواند آنرا بررسی کند.مربی مطلع با متد تمرینی مناسب میتواند بدن فرد را رشد دهد و باعث بدن سازی شود.اما اگر مربی از اصول علم تمرین مطلع نباشد و شناخت لازم از قهرمان و ورزشکار نداشته باشد برنامه تمرینی میدهد که فرد را راکت نگه میدارد و منجربه خستگی (Exhaustion ) میشود در صورتی که باید اصلاح(Endurance ) و پرورش ارگانهای حیاتی و روان را انجام دهد.اگر از پرورش تن و روح غافل شود بدن را میسوزانیم.در این حالت سلولهای عضلانی از بین میروند و بدنسوزی اتفاق می افتد.
برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.